تبلیغات
نکو داشت استاد نصیر پایگذار (خداوندگار جناس ) - زندگینامه ی استاد پایگذار
نکو داشت استاد نصیر پایگذار (خداوندگار جناس )
نصیرا انوشه بزی هر زمان
یکشنبه 22 خرداد 1390

زندگینامه ی استاد پایگذار

یکشنبه 22 خرداد 1390

نوع مطلب :
نویسنده :جعفر سرخی


 alt=

زندگینامه شاعر تبریز – " نصیر " پایگذار سال تولد 11 / 11 / 1311

 

نصیر پایگذار متخلص به  " نصیر " در یازدهم بهمن ماه سال 1311 متولد شد. پدرش مهدی كارمند راه آهن بود.

ابتدائی و متوسطه را در شهر مرند و دانشسرای مقدماتی را در تبریز به پایان رسانیده  و به عنوان معلم در شهر مرند شروع به كار كرد. یك سال رئیس تربیت بدنی مرند بود و به تبریز منتقل شد و در سال 1342 از دانشكده ادبیات تبریز در رشته زبان و ادبیات فرانسه لیسانس گرفت و در دبیرستانهای دخترانه و پسرانه تبریز – انستیتو بازرگانی، انستیتو تكنولوژی، مركز مربی كودك، دانشسراهای مقدماتی و راهنمائی تحصیلی، دانشگاه تبریز به تدریس تربیت بدنی و ژیمناستیك و زبان فرانسه پرداخت. مدتی مدیر مسابقات دانشگاه تبریز بود. 

در سال 1361 از آموزش و پرورش تبریز بازنشسته شد. مدت 10( ده ) سال در دانشگاه  آزاد اسلامی به طور قراردادی در سمت های مختلف خدمت كرد و مدتی تدریس تربیت بدنی میكرد یك سال نیز در دانشگاه نبی اكرم ( ص ) تدریس تربیت بدنی كرده است. در سال 1382 از دانشگاه آزاد اسلامی تبریز بازنشسته شد.وی مدتی انجمن شعر شهریار دانشگاه آزاد اسلامی تبریز را مدیریت می كرد.

نصیر مدت 12 سال در سمت رئیس هیئت ژیمناستیك آذربایجان شرقی و مدتی نیز نایب رئیس فدراسیون ژیمناستیك ایران بود. وی دوبار به دعوت دولت آلمان به عنوان رئیس هیئت ژیمناستیك آذربایجان شرقی در جشنهای بزرگ بین المللی ( ژیمناسترادا ) در شهرهای برلین و هانور آلمان شركت كرده است.

وی شعر سرودن را از كلاس پنجم ابتدائی شروع كرد و اغلب انشاهای خود را منظوم می نوشت.در سال 1369 اولین كتاب شعر نصیر به نام تاریمین تئللری و اشك شمع در دو زبان فارسی و تركی منتشر شد و بزودی نایاب شده و به چاپ دوم رسید.در سال 1379 كتابهای : جلوه های جناس در شعر فارسی ( تك بیتی و دو بیتی های جناس ) باللی بایاتیلار و ایپك خیاللار از این شاعر چاپ و پخش گردید.

وی در اشعار خود از صنعت جناس بهره فراوان برده است. آقای دكتر منوچهر مرتضوی تاریخ نگار نامدار عارف و حافظ شناس بزرگ درباره نصیر می گوید:" شعرهای جناس تركی نصیر هر یك، یك شاهكار بوده و اشعار جناس فارسی نصیر حال و هوای دیگری دارد. یك بیتی ها و دوبیتی های جناس ایشان در ایجاد موسیقی و آهنگ و زیبایی كلمات بی نظیر بوده و موجب غنی تر شدن زبان و ادبیات شده است. نصیر راستی ام الجناس است "نصیر درباره خود میگوید: جناس در شعرهای فارسی و تركی من در خواب و بیداری جاریست و همیشه اگر هم خودم نخواهم جناس در شعرهایم صیرورت دارد و این موجب لذت من می شود.

آقای دكتر اكبر حریری از فضلای شهر تبریز و استاد دانشگاه تبریز " نصیر " را الهه جناس و ایهام لقب داده است.روان شاد آقای احمد شایا " آلاو " شاعر و محقق و نویسنده چیره دست كه در كلاس دوم متوسطه معلم نصیر بود. در روزنامه دیواری " مشعل " كه هفتگی منتشر میشد و نصیر خود یكی از گردانندگان آن بود نوشته بود : " با این قریحه و استعداد نصیر " در آینده یكی از شعرا و نویسندگان بزرگ خواهد بود.

 "نشریه " حازار  شعر آخشاملاری " شبهای شعر خزر استانداری استان الازیق تركیه در قسمت    بیو گرافی نصیر می نویسد: به وضوح می توان گفت كه تا به امروز كسی در زبان فارسی و تركی به اندازه ایشان شعر جناس نسروده و نیز به اندازه ایشان عاقلانه با كلمات بازی نكرده است. بدین سبب در ایران نصیر پایگذار را پدر شعر جناس نامیده اند.كتاب "  فارسی عمومی " كه در دانشگاه آزاد اسلامی تبریز تدریس می شود یك صفحه اش را هم به " نصیر " اختصاص داده  و از اشعار جناس ایشان به عنوان شاعر جناس گوی معاصر نام برده است.

اشعار جناس ایشان ده ها بار از شبكه های چهار و پنج تلویزیون و همچنین از تلویزیونهای ارومیه، و رادیو تلویزیونهای تركیه، نخجوان، باكو، نروژ و اكثر كشورهای ترك زبان بارها پخش شده است.وی به عنوان نماینده شعرای ترك زبان ایران به دعوت استانداری استان الازیق به تركیه سفر كرده و به برنامه های بسیار موفقیت آمیزی داشته است.وی دوبار یكی به دعوت وزارت امور خارجه ایران به مناسبت افتتاح سر كونسولگری ایران در جمهوری خود مختار نخجوان در پارلمان آنجا با اشعار خود شوری به پا كرده و یك بار هم به دعوت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تبریز در نخجوان برنامه موفقیت آمیزی داشته است.

كتاب " اشك اسب " داستانهای واقعی نصیر در سال 1382 از طرف سازمان ملی جوانان ایران اثر برگزیده انتخاب شده و به دریافت لوح تقدیر و جوایز نفیسی نایل شده است." نصیر " چندین سال با هفته نامه فرهنگ آفرینش دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان خبرنگار،  شاعر و نویسنده با آن هفته نامه همكاری داشته است و بارها مورد تقدیر قرار گرفته است وی مدت یك سال با ماهنامه " جوالدوز " كه به مدیریت خانم زهره وفایی در تبریز منتشر میشد همكاری داشته و به نامهای: یولسوز، تورآتان " نصیر " و كم رو در آن مطالب طنز، شعرهای جناس فارسی و تركی و داستان نوشته است و در آن ماهنامه از ایشان مطالب بسیار جالب و دلچسب چاپ و منتشر شده است. 

نصیر در اكثر روزنامه ها شعر و مطلب می نویسد و با روزنامه عصر آزادی تبریز همكاری نزدیك دارد. اشعار جناس نصیر سبب غنی تر شدن زبانهای فارسی و تركی شده و او با اشعار جناس خود هزاران لغت زیبا و بدیع و جالب به این دو زبان به ارمغان آورده است. به جرات    می توان گفت كه صنعت شعر جناس را در فارسی و تركی از خواص به عوام هدیه كرده و توده را با زیبائیهای شعر جناس آشنا و علاقمند كرده است.

وی در سال 1356 ازدواج كرده و ثمره آن یك پسر و یك دختر می باشد پسرش مهدی خلبان هواپیمایی مسافری و دخترش در رشته كامپیوتر فارغ التحصیل شده و هم اكنون در یك كار هنری اشتغال دارد.همسرش خانم غزال اكبری مرحوم ، دبیر ورزش دبیرستانهای تبریز بوده و یكبار هم به دعوت دولت آلمان به شهر هانور سفر كرده  و در جشن بین المللی بزرگ ژیمناستیك شركت كرده بود.  " نصیر " در حادثه ای ایشان را از دست داد و یك ضربه سخت و جبران ناپذیری به نصیر وارد كرد. روانش شاد باد.

وی همیشه میگفت با اینكه دلم می خواهد صد سال  عیش و زندگانی كنم ولی آرزو دارم جوانمرگ شوم این مطلب را ده ها بار تكرار كرد و این خود یك تضاد بود و او به ناچار در سال 1364 چنین سرود

 زنم میــگفت دارم آرزویی          كنم صد سال عیش و زندگانی    

 ولی وقتی اجل آید سراغم            بمیرم در كمـــال نوجـــوانی 

كتاب های : اشك اسب ( داستانهای واقعی ) – ناردانالار ( دو بیتی های تركی جناس ) – قیزیل سالخمی ( سئچیلمیش لر ) كلیات دیوان فارسی – كلیات دیوان تركی از ایشان آماده چاپ        می باشند نصیر اخیراً اقدام به دایر كردن سایت به نام خود كرده است: مطالب این سایت به سه زبان  ترکی و فارسی و انگلیسی ترجمه شده است   و دوستانی که مایلند آشنایی بیشتری با استاد داشته باشند می توانند به آدرس این سایت مراجعه نمایند . موفق باشید .

www.jenas.ir
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر